Ak si niekto myslí, že čistenie kobercov býva viac-menej stereotypná, trochu šedivá a takmer nezábavná práca, veľmi rád mu v tejto chvíli ponúknem prvý opak tohoto odvážneho tvrdenia. Nie je to totiž až tak dávno, čo nám do našej upratovacej firmy zavolal istý pán. Úprimne povedané, jeho slová nás prekvapili. Začal s tým, že o našej firme A SERVIS LIPKA, s.r.o., čistenie kobercov Bratislava, počul iba to najlepšie, čo mu následne web a ohlasy klientov potvrdili. Podľa jeho slov naše služby potrebuje veľmi urgentne. Keďže sa jemu a jeho priateľom podarilo vyviesť niečo, čo sa nestáva práve každý deň.

Čistenie kobercov - Hĺbkové tepovanie v Bratislave‎

Objednávku na čistenie jeho dvoch kobercov sme preto prijali aj so značnou dávkou skrytej zvedavosti. Iste, nie je práve profesionálne, ale z pohľadu bežného človeka, pochopiteľné. Po dvoch dňoch sme tak zazvonili pri dverách jeho podkrovného bytu. Otvoril nám vysoký, sympatický tridsiatnik a uviedol dovnútra. Byt slobodnej tvorivej duše nebolo možné, aspoň jedným drobným slovom, či citoslovcom, nepochváliť. Skutočne sa mi tam páčilo. Tvorila ho totiž iba jedna, ale pomerne rozľahlá miestnosť, plná kníh, obrazov, malých, čarovných drobností, pozoruhodných detailov. A nečakaných, cudzokrajných predmetov. Skrátka bývanie skutočného bohéma a umelca.

Uprosted tejto veľkej miestnosti, či takmer obytnej haly, ležal veľký, svetlosivý koberec…

Hĺbkové Čistenie Kobercov a sedačiek

Uprosted tejto veľkej miestnosti, či takmer obytnej haly, ležal veľký, svetlosivý koberec s farebným jemným dekorom. Keď som si ho však pozrel trochu bližšie, zistil som, že ten dekor tvoril rukopis rôznych ľudí. Stvorený bežne dostupnými fixkami, takže sa na jeho ploche striedali farby aj odlišné tvary písma. Hmm, to je prekvapenie, pomyslel som si. O malú chvíľu ku mne pristúpil aj kolega. Stáli sme mlčky nad tou veľkou „popísanou stránkou koberca“ a obaja mali trochu zvláštne a trochu zmiešané pocity, že si z nás ten mladý muž buď strieľa alebo ide o tak dokonale vytvorený kus textilu, že dokáže pomýliť aj ľudí, ktorí za roky praxe vyčistili niekoľko futbalových ihrísk pokrytých kobercami.

Tepovanie sedačiek a gaučov

Obrátil som sa na muža s nevtieravou otázkou, kde je leží pravda. Bolo evidentné, že klient je trochu v rozpakoch a do vysvetľovania sa mu veľmi nechce, ale napokon mu neostalo nič iné. Jasné, trochu som ho – obrazne povedané – popostrčil, avšak na prospech veci. Naznačil som mi, že musíme dobre spoznať celé pozadie toho znečistenia, inak nebude naša overená technológia fungovať tak ako má, a nebodaj by sa mohlo pri práci niečo pokaziť, takže namiesto koberca by tu ležal jeden veľký, nevyčistený problém.

Ok, páni poďme k veci, rozhodol nakoniec náš nový klient…

čistenie kobercov doma

Ok, páni poďme k veci, rozhodol nakoniec náš nový klient. To, čo vidíte je môj obľúbený, nízko strihaný vlnený koberec privezený zo zahraničia, ktorý sa stal nevinnou, ale smutnou obeťou jednej poetickej chvíle. Tie slová napísané na ploche rôznymi fixkami sú verše troch, vínom a radosťou inšpirovaných, dlhoročných priateľov. Ja i kolega sme ostali poriadne prekvapení, lebo nič podobné sa nám v našej praxi ešte nestalo. Použiť elegantný, skutočne krásny kus – zrejme ručne tkaného – koberca ako príručný list papiera, to sa počuje málokedy a vidí hádam raz za život. No čo už, každý sme iný a svoj.

Muž tam len stál, usmieval sa a krčil ramenami. Keby mi na tom koberci tak nezáležalo, kašlem na to, páni, vyhodím ho, ale spája ma s ním veľa podstatných a nenahraditeľných vecí. Navyše, tie verše sú inšpirované telesnou krásou ženskej bytosti, takže prudérny človek sa môže začať červenať. Dá sa s tým niečo rozumné a účinné urobiť? Neviem, čo ma to napadlo, ale moja odpoveď bola trochu nezvyčajná a  netradičná. Ak teda chcete ten koberec dostať tam, kde bol ešte pred pár dňami, mali by ste si ho snáď aj z každého uhla nafotiť, nech sa vám ten originálny, literárny, ale ani výtvarný nápad, navždy nestratí, čo poviete?

recepty na cistenie kobercov

Klient akokeby postupne precitol…

Klient akokeby postupne precitol. O pár okamihov už stál na menšom hliníkovom rebríku a z nadhľadu si fotil ten zvláštny podlahový artefakt, a popritom nám o všetkom rozprával. Viete, mali sme tu cez víkend menšiu pánsku jazdu. Bolo u mňa zopár najepších priateľov, takže sa pilo, debatovalo, fajčilo. Príjemný a skvele strávený večer. Ale pohoda a víno rady stúpajú do hlavy. Náhle zo mňa vypadol dajaký klzký veršík, niekto z priateľov sa ku mne pridal a ďalší ho chcel obratom zapísať – vraj pre dejiny a nadšených čitateľov. V tej chvíli nás, starých, pripitých raplov, nenapadlo nič lepšie, ako začať písať fixkami na koberec. Každý ten svoj kúsok verša, reku na konci sa uvidí.

ako vyčistiť biely koberec

Lenže vrtkavá inšpirácia sa zakrátko vytratila, a tak nočná veľkolepá báseň nemá an koniec, čo sa však nedá povedať o mojom koberci, alebo sa mýlim? Nie, ubezpečil som opäť nášho klienta, zvládneme to, myslím že v pohode a celkom rýchlo. Hlavne si všetko nafoťte a my si medzitým pripravíme našu techniku a všetko potrebné. Mladý umelec si zrejme až teraz uvedomil, že v miestnosti stoja veľké, poriadnu dávku rešpektu vzbudzujúce mašiny a v návale rannej nedôvečivosti sa obratom spýtal, či to naše mechanizované tepovanie kobercu dajako neublíži, predsa len – fixky, stroje, voda, saponát.

Podľa jeho slov je na koberec až takmer citovo naviazaný…

ako vyčistiť biely koberec prípravok na čistenie kobercov

Podľa jeho slov je na koberec až takmer citovo naviazaný a priateľka ho má tiež rada. Snáď teda vieme pochopiť jeho obavy a otázky. Iste pane, ak môžem rád vám vysvetlím postup akým firma A SERVIS LIPKA váš koberec vyčistí, a čo by ste mohli – na druhej strane barikády – očakávať od tzv. extrakčnej metódy, ktorá je obecne vnímaná ako tepovanie. Poďme teda priamo k veci, oznámil som nedočkavému klientovi. Pokiaľ ide o systém tepovania, odborníkmi označovaný extrakčné čistenie, jeho podstata spočíva v nanesení chemickej látky prostredníctvom multifunkčného tepovača, priamo do tela koberca.

Stroj v spojení s teplou vodou a chémiou využíva silu vznikajúcej peny a koberec postupne zbavuje prítomnej špiny. Asi sa tu vyplatí pripomenúť, že pred čistením by bolo dobré celú plochu koberca riadne povysávať, aby neobsahovala prach a iné polietavé častice. Akonáhle je tento prvý, dôležitý krok za vami, pokračoval som vo svojom vysvetľovaní, treba sa znečistenej peny z povrchu tkaniny šikovne zbaviť, takže treba koberec poriadne a starostlivo povysávať. Kúsok po kúsku, trpezlivo a pomaly. Multifunkčný stroj tak obsluha prepne do polohy vysávanie a čerstvo vytepovaný koberec sa systematicky vysaje.

Naozaj čistý koberec? Poradíme vám, ako na to

Zväčša po tejto etape nasleduje ešte niekoľko ďalších hodín čakania…

Zväčša po tejto etape nasleduje ešte niekoľko ďalších hodín čakania, kým sa všetka vlhkosť z koberca neodparí a plocha nie je dostatočne, resp. úplne suchá. V tejto fáze sa taktiež odporúča, aby sa po ošetrenom koberci radšej vôbec nechodilo. Ľahko sa totiž na takúto vlhkú plochu nanosia nové nečistoty, čo finálny vzhľad len poškodí. Hmm, tak to je znie ale dosť obmedzujúco, konštatoval pred nami klient spontánne. Máte pravdu, zákazníci tieto odporúčania nepočúvajú radi, ale nás sa tento problém netýka, lebo metóda firmy A SERVIS LIPKA pracuje s celkom inými technologickými východiskami.

Ako vytepovať koberce s dlhým vlasom?

A propos, aby som bol uplný. Pri extrakčnom čistení sa môže pritrafiť, že aj po konečnom vysušení ostávajú na koberci fľaky a mapy. Ide o dôsledok špecifík spojených so systémom samotého čistenia. Firma, ktorá ho pre zákazníka realizuje, nemá na podobných fľakoch priamu vinu, lenže to klienta nezaujíma. Logicky preto vznikajú nezhody a nepríjemnosti. Fajn, a tak mi teraz, prosím, skúste stručne a zrozumiteľne popísať na čo sa pri kobercoch môžem tešiť u vás, dodal – v istom smere – zneistený klient. Veľmi rád, napokon, už som vám dnes krátko naznačil, že upratovacia spoločnosť A SERVIS LIPKA pracuje technologicky, výkonovo a ľudsky celkom odlišne.

Slovo odlišne dvakrát podčiarkujem…

Cena za čistenie kobercov?

Slovo odlišne dvakrát podčiarkujem. Pre nás totiž znamená, že jeho významu zodpovedajú aj dosahované výsledky. Pričom veríme, že nášho klienta nielen presvedčia, ale hlavne potešia. Veď práve, taká je podstata našej práce pre každého zákazníka. Pomôcť, presvedčiť a výsledkom urobiť radosť, dodal nečakane môj menej zhovorčivý kolega. Takže, naša firma využíva pri čistení kobercov najnovšiu, a zároveň najúčinnejšiu modernú technológiu, ktorá nesie tak trochu inžinerske meno – hĺbkové strojové čistenie. V zásade tie tri slová ale celkom presne vystihujú podstatu nami používanej metódy. Čistíme strojmi, čistíme do hĺbky a čistíme vždy čisto. Muž sa na mňa usmial, lebo sa mu zrejme tá malá hra so niekoľkými slovami zapáčila.

Okrem strojov, našich skúsených a vyškolených ľudí, hrá pri čistení nesmierne dôležitú úlohu chemický prípravok od spoločnosti Bosch RTS. A tak zopakujem – stroje, chémia a skvelí ľudia, to je podstata, či mágia – ako chcete – našej metódy, ktorá si získala nielen dobré a cenené meno, ale jej výsledky ukazujú, že na trhu momentálne nemá konkurenciu. Jej podstata a receptúra sú vcelku jednoduché, čo nám potvrdzuje známu pravdu, že v jednoduchosti je krása. Čaro tohoto systému čistenia spočíva v tom, že treba do hĺbky materiálu treba dostať výnimočný roztok značkovej chemickej látky od nemeckej firmy Bosch RTS. To je úplne kľúčové, proste zásadné pre konečný a dobrý výsledok.

Ako vyčistiť koberce a čalúnený nábytek

S touto neľahkou úlohou nám ale výdatne pomáha…

S touto neľahkou úlohou nám ale výdatne pomáha výkonnný kotúčový stroj, pracujúci s niekoľkými rotačnými kefami. Ich účinnosť je ozaj obdivuhodná, no treba jedným dychom zdôrazniť, že stroj a kartáče sú voči každému kobercu nanajvýš šetrné, takže akékoľvek obavy zo strany zákazníka nie sú na mieste. Nič nepoškodíme, nič neponičíme… Vďaka tejto jedinečnej chemickej látke vzniká s prispením rotačnej sily stroja, vysoko účinná pena, ktorá nekompromisne nabaľuje všetky nečistoty, staré i tie novšie. V rámci takéhoto „veľkého upratovania“ potom v hustej pene uviaznu aj dobre známe kobercové roztoče, rôzne druhy alergénov a iné, zdraviu škodlivé látky.

Pomocí čeho dosáhneme, že bude koberec vypadat jako nový

Počas tohoto unikátneho procesu čistenia je nakoniec celý váš koberec zbavený nielen všetkých nepríjemných a nechcených nečistôt – aj tých značne odolných a po dlhé rokmi neodstraňovaných – ale do hĺbky svojej tkanej štruktúry, a v každom vlase, ostáva aj dokonale vydezinfikovaný. Už len toto prvé, veľmi podnetné plus, spojené so spomenutou dezinfekciou celého koberca, posúva našu metódu nad všetky ostatné, dnes bežne využívané systémy čistenia na trhu. Myslím, že tento fakt stojí za hlbšiu úvahu, pridal som k už povedanému. Ale to ešte nie je všetko, zdôraznil som jasným gestom i hlasom a klient pozorne počúval.

K slovu sa dostáva druhá fáza ošetrenia koberca…

Která firma vyčistí koberce v našem městě

K slovu sa dostáva druhá fáza ošetrenia koberca, ktorá spočíva vo vysávaní nami vyčistenej plochy. Pre našu firmu A SERVIS LIPKA tvorí táto fáza, spolu s prvou etapou čistenia, trvalú a neodlúčiteľnú súčasť jedného celku. Jedna bez druhej totiž nefungujú a fungovať nebudú. Ich symbióza je preto nevyhnutná pre úspešnú a kvalitne odvedenú prácu. Hneď skraja by som rád upozornil, že všedné, každému známe sloveso „vysávať“ má v podaní našej upratovacej firmy trochu iný charakter. Predovšetkým náš vysávač nie je bežnou technikou, dostupnou a prítomnou takmer v každej domácnosti na Slovensku. Spoločnosť A SERVIS LIPKA používa špeciálny a výkonný, trojmotorový vysávač, ktorý zvládne pri svojej činnosti viac vecí odrazu.

Koberec, ktorý absolvoval prvú fázu čistenia chemickým roztokom, následne podstupuje vysávanie vysávačom. Vďaka svojmu ojedinelému výkonu, konštrukcii a skúsenosti obsluhy, odstránime z koberca všetku nečistotu, ktorú vyplavila hustá pena a unikátna chémia, takže koberec sa nadlho zbaví starej nečistoty, roztočov a iných látok. Spolu s týmito látkami, ale vysajeme takmer všetku prítomnú vlhkosť, takže na konci našej práce odovzdávame klientovi krásne čistý, vydezinfikovaný, a vlastne celkom suchý kus bytovej textílie, čo je – podľa môjho skromného názoru – výsledok, ktorý zákazník očakáva, na ktorý je pripravený a za ktorý si koniec-koncov zaplatil.

starostlivosť o KOBERCE

Aby som nezabudol, doplnil som ešte sám seba…

Aby som nezabudol, doplnil som ešte sám seba. Finančne je síce hĺbkové strojové čistenie o niečo drahšie, ak extrakčný spôsob, no argumenty a fakty, ktoré pred chvíľou zazneli, sa nedajú nijako obísť a ich reč hovorí priamo a celkom jednoznačne. Sme lepší, kvalitnejší a s našou prácou budete určite spokojnejší. Tak sa dajte do toho, páni, zhrnul náš rozhovor mladý umelec a vyšiel si na terasu zafajčiť. Spustili sme stroj a koberec sa ocitol v našej opatere. Myslím, že dlhší popis je tu zbytočný, keďže všetko bežalo v zabehnutom, vyváženom rytme. Asi po hodinke sme mali hotovo, ale to nás už nás klient sledoval z dverí terasy.

Bolo úplne zbytočné, aby niečo hovoril, nakoniec, chlapi si na to veľmi nepotrpia. A tak tam stál, uznanlivo pokyvoval hlavou a potom zodvihol palec smerom hore. Jediné, čo dodal, bola veta, ktorá znela nejako takto. Ešteže mám tie naše kobercové verše nafotené, lebo v tejto chvíli neverím už ani ja sám, že tu niekedy vôbec boli. Výborná práca, páni. Tak to vidíte, nakoniec sme popri nevšednej príhode zvládli aj našu všednú robotu a firma A SERVIS LIPKA splnila sľub daný svojmu novému zákazníkovi. Myslím si, že pocit, ktorý ma naplní po takto odvedenej práci má v sebe tiež kus poézie, ktorá nikdy nezovšednie.